Kawiarenka Literacka z wierszami Haliny Poświatowskiej

Uparte, zdradliwe, zakochane – serce Poświatowskiej. Kłuło, gdy wspinała się po schodach. Niemal pękło z bólu po śmierci ukochanego męża, Adasia. Serce dyktowało jej wspaniałą poezję i ono wyznaczało etapy burzliwego życia. Zachłanna na życie i miłość, w Nowym Jorku chodziła na randki z Jerzym Kosińskim, w Krakowie spacerowała po Plantach z Grochowiakiem. Z powodu złamanego serca, zrozpaczona połknęła fiolkę tabletek. Życie bez miłości nie miało dla niej sensu… 

Cytatem z książki Kaliny Błażejowskiej „Uparte serce. Biografia Poświatowskiej” rozpoczęło się 1 grudnia br. spotkanie słuchaczy UTW w Łazach w ramach Kawiarenki Literackiej.

Przejmująco intymny portret Haśki, kreśliła Lidia Kałuzińska liderka sekcji literackiej. W swoim autorskim monodramie „Umrzeć z miłości” odsłoniła przed słuchaczami mniej znaną twarz Poświatowskiej: kobietę niezależną, która próbowała okpić los i uciec od przeznaczenia, która ratunku szukała w miłości i poezji. Pełen emocji spektakl muzyczny oparty o teksty Poświatowskiej – prowadził widzów przez subtelny świat uczuć, a także przez obecne w jej twórczości najważniejsze tematy związane z miłością, lękiem, przemijaniem i śmiercią.

W budowaniu nastroju pomagała liryczna aranżacja utworów Poświatowskiej w wykonaniu Patrycji Gotfryd oraz prezentacja multimedialna zdjęć poetki.

Zdjęcia: Bogdan Radko

Skip to content