“Noc Bibliotek” pełna wrażeń

Co można robić w bibliotece nocą? Na pewno można zagłębić się w lekturze, bo przecież książka lubi towarzystwo nocy. Któż z nas nie zarwał kilku nocy pochłaniając rozdział za rozdziałem, żeby dowiedzieć się co będzie dalej? Ponadto buszowanie między regałami pełnymi książek to nietypowa frajda dla dzieci, bo podczas takiej nieprzespanej nocy w bibliotece może wiele się wydarzyć.

W piątkowy wieczór 8 czerwca br. Filia nr 6 w Ciągowicach otworzyła drzwi dla swoich czytelników w nietypowych godzinach. Punktualnie o 18:00 rozpoczęła się “Noc Bibliotek” – pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza w niekonwencjonalny sposób promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Hasło tegorocznej edycji “Nocy Bibliotek” to RzeczpospoCzyta w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski. Dlatego tym razem przygotowując program Organizator inspirował się polską literaturą, kulturą i historią.

Do biblioteki na noc pełną wrażeń przybyli uczniowie kl. III Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach. Dzieci wyposażone w śpiwory, koce, karimaty, poduszki, maskotki-przytulanki i co najważniejsze uśmiechnięte buźki z ogromnym entuzjazmem rozpoczęły ten wyjątkowy wieczór.

Pierwszym wyzwaniem  były “Literackie podchody”, czyli gra terenowa umiejętnie łącząca książkę, zabawę i pracę w zespole. Zadaniem graczy było odnalezienie na trasie dziesięciu listów-wskazówek, kierujących graczy do ukrytego klucza. Uczestnicy gry na punktach kontrolnych mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość przy łamaniu szyfrów i wiedzę z zakresu znajomości współczesnych pisarzy, tytułów lektur oraz wierszy Tuwima i Brzechwy.

W tą wyjątkową noc oprócz atrakcji “dla ducha” nie mogło zabraknąć czegoś “dla ciała”. Rozmowy, zabawy i integracja przy wspólnym pieczeniu prażonek i “Kole Fortuny” trwały do późnego wieczora. I mimo nadchodzących ciemności, w towarzystwie ogniska i najsłynniejszego detektywa Pozytywki wszyscy czuli się naprawdę bezpiecznie.

Lekko zmęczeni zabawami, ale pełni wrażeń i utwierdzeni w przekonaniu, że lektura to niezwykła przygoda uczestnicy “Nocy Bibliotek” udali się, aby przygotować miejsce do spania. W przyciemnionej sali dzieci stworzyły niesamowitą opowieść rozgrywającą się w krainie światła i cienia. Za podświetlonym kawałkiem tkaniny zaprezentowały morskie stwory. Emocje zaczęły opadać dopiero około północy, kiedy wszyscy rozpoczęli przygotowania do snu. Po porannym przebudzeniu i śniadaniu odżyły wrażenia, a uśmiechy dzieci były dla nas największą nagrodą i motywacją do organizacji kolejnych edycji “Nocy Bibliotek”.

Kierownik Filii nr 6 w Ciągowicach Aleksandra Gładki dziękuje pani Małgorzacie Janus za opiekę nad dziećmi podczas trwania “Nocy Bibliotek” oraz udostępnienie budynku szkoły do przeprowadzenia akcji.

Już dziś zapraszamy na kolejną “Noc Bibliotek” pełną wrażeń i

… CZYTAJCIE W DZIEŃ I W NOCY!

Skip to content