Bezpieczni w plenerze

???????????Pierwsze wakacyjne zajęcia to już historia… ale jaka historia!
Zajęcia edukacyjne „O bezpieczeństwie w plenerze” zorganizowały Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach oraz Świetlica Środowiskowa „Stokrotka” w Łazach. Niepewna pogoda nie przeszkodziła wyruszyć dzieciom i młodzieży na pierwszą wakacyjną bezpieczną przygodę, która do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania. Pełna energii grupa pomaszerowała raźnym krokiem nad Zalew Mitręga, aby usłyszeć kilka cennych informacji, o których warto wiedzieć, by wakacje były czasem beztroski i dobrej zabawy bez przykrych wydarzeń. Po krótkiej chwili odpoczynku dzieci i młodzież zagrały w grę integracyjną „Słońce czy deszcz” i sprawdziły swoją wiedzę na temat tego, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, będąc w górach, nad wodą, w lesie i… w domu.


Następnie wysłuchały policjantów z Komisariatu Policji w Łazach: Grzegorza Czecha i Marka Jeziorowskiego, którzy prześledzili razem z dziećmi miejsca w Łazach, gdzie może czyhać zagrożenie, z którego czasem nie zdajemy sobie sprawy. Przypomnieli także jakich informacji należy udzielić, dzwoniąc pod numer alarmowy. Później dzieci wzięły udział w grze ruchowej „Pieguski”, która była chwilą rozluźnienia w oczekiwaniu na kolejną edukacyjną wizytę. Były to odwiedziny szczególne, gdyż druh OSP w Niegowonicach Tomasz Męcik-Kronenberg przedstawił w jej trakcie nową członkinię rodziny ratowników na czterech łapach – Lolę. Dzięki obecności psów ratowników dzieci i młodzież dołączyły do grona uczestników projektu „Głaskacze” realizowanego przez pana Tomka. Usłyszały, że pies to prawdziwy przyjaciel człowieka i trzeba o niego w odpowiedni sposób dbać i właściwie z nim postępować. Dowiedziały się, że każdy z nas – głaskacz – powinien uważnie słuchać tego, co mówi do nas właściciel czworonoga, bo pies czuje, też może się czasem bać lub nie być gotowy na kontakt z obcym mu człowiekiem i czasem niewinna próba pogłaskania go może ściągnąć na nas niespodziewane kłopoty. Słowem – poza zasadami bezpieczeństwa przypomnieliśmy sobie co znaczy wrażliwość, serdeczność, troska, oddanie i cierpliwość.

Wyposażeni w nową wiedzę uczestnicy zajęć „O bezpieczeństwie w plenerze” rozpalili na zakończenie ognisko, przy którym beztrosko królował oczywiście jeden temat – bezpieczeństwo. Rozmowom nie było końca. Las, góry, morze czy ławka na osiedlu – w wakacje w każdym z tych miejsc chcemy czuć się bezpiecznie, dlatego warto czasem usiąść i porozmawiać o sytuacjach, które choć pozornie niezagrażające, mogą przerodzić się w niebezpieczne i umieć na nie odpowiednio zareagować. Ahoj bezpieczna wakacyjna przygodo!

Skip to content