Bezpieczny przejazd ze szlabanem na ryzyko

Do sprawy wakacyjnego bezpieczeństwa podeszliśmy bardzo poważnie, dlatego nie tylko pierwszy, ale i drugi tydzień letniego wypoczynku rozpoczęliśmy zajęciami „Bezpieczny przejazd” współorganizowanymi ze Świetlicą Środowiskową „Stokrotka” w Łazach.
Łazy i kolej idą ze sobą w parze, dlatego po prostu nie mogło zabraknąć zajęć poświęconych tematyce kolejowej. 2 lipca do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach zawitali przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych z Częstochowy, aby porozmawiać z dziećmi i młodzieżą o tym, jak zachowywać się na przejazdach, uczulając przy tym, aby nie korzystać z dzikich przejść przez torowiska. Jednym słowem wprowadzili wakacyjny szlaban na ryzyko.


Przygotowali prezentację, w trakcie której zapoznaliśmy się ze znakami spotykanymi przy przejazdach kolejowych. Krzyż świętego Andrzeja, rogatki, przejazdy z zaporami i bez zapór oraz słupki wskaźnikowe były tylko niektórymi z oznaczeń omawianych tego dnia. Dzieci i młodzież dowiedziały się na co zwracać uwagę, dojeżdżając lub przechodząc przez przejazdy kolejowe, a dzięki obrazkom sytuacyjnym omówiły nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Atrakcją okazały się przywiezione przez prowadzących tarczka kolejowa i czapka dyżurnego, gdyż dzięki nim dzieci i młodzież nie tylko dowiedziały się jak dawniej dyżurni ruchu odprawiali pociągi, ale i na chwilę sami zamienili się w dyżurnych :)
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też, co to takiego żółta naklejka PLK, gdzie jej szukać  i że właśnie dzięki niej możemy bardzo szybko skontaktować się z odpowiednimi służbami w razie wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym, dokładnie określając swoją lokalizację. Na zakończenie wspólnie rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą ilość zapamiętanych informacji i połączyli pożyteczne z przyjemnym, bo jak wiadomo wakacje, to nie tylko czas na naukę, ale i rozwijanie talentów, w związku z czym przygotowali piękne prace plastyczne.

Skip to content