Mała Książka – Wielki Człowiek

Mała Książka Wielki Człowiek - Plakat1maly

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka w Łazach zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki “Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanego do trzylatków. Akcja rozpocznie się we wrześniu 2018 roku i  ma zachęcić rodziców do odwiedzenia biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem.

Trzyletni Mali Czytelnicy po odwiedzeniu naszej biblioteki otrzymają Wyprawkę Czytelniczą, a w niej:

• książkę „Pierwsze wiersze dla…”,
  • Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Naklejkę na Kartę otrzyma dziecko każdorazowo, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książkę z księgozbioru dziecięcego. Na każde dziecko, które zbierze 10 naklejek będzie czekał imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce Czytelniczej znajdą coś dla siebie także rodzice. Będzie to broszura informacyjna “Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie – bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Już dziś zapraszamy rodziców, dziadków, opiekunów dzieci z rocznika 2015 oraz przedszkola z gminy Łazy do udziału w akcji. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się sprawić, że lektura będzie nie tylko wielką przygodą, ale przede wszystkim okazją do budowania silnych relacji rodzinnych.

Kampania społeczna „Mała Książka – Wielki Człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.
Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

Bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo MAŁA KSIĄŻKA, TO WIELKI CZŁOWIEK!

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak