Listopad z historią

Popołudnie 13 listopada 2018 r. skłaniało do wykonania planowanej od dłuższego czasu akcji… Tym razem nie byle jakiej, bo historycznej. Wszystko za sprawą stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, które zmobilizowało bibliotekarzy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach do przygotowania wyzwania z historią w tle.

W zajęciach wzięli udział wychowankowie Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” w Łazach. Między regałami powstała mieszanka niemal wybuchowa, bo gdzie dzieci, młodzież, przybysze z innej planety, historia i zadania, tam gwar i harmider gwarantowany. Dzieci i młodzież uczyły się bawiąc i bawiły się ucząc, dochodząc do wniosku, że gdy zagadki historyczne przygotowuje Pani Beata Kuc, nie ma żartów. Wyzwania czaiły się za każdym rogiem. Znajomość polskiego hymnu stała się przepustką do puzzli, które złożyły się na fotografię Łaz z 1918 r. Dopasowanie wszystkich elementów układanki doprowadziło natomiast do biegowej misji pt. Poznaj wystawę „Ojcowie Niepodległości”.


Do odbudowy państwa polskiego po 123 latach niewoli przyczynił się wysiłek Polaków, ofiara poniesiona na frontach I wojny światowej i aktywne działania dyplomatyczne. Dzięki nim narodziła się II Rzeczpospolita, a liderami procesu byli: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos oraz Wojciech Korfanty i to wiedzę o nich zgłębiali uczestnicy zajęć. Ta z kolei była wstępem do bingo z robotem i ciekawostkami mijającego stulecia, dzięki którym poznali m.in.: najniższą temperaturę, którą zanotowano w naszym kraju, projektanta polskich banknotów i rok zaistnienia polskiej Wikipedii. Dziękujemy za wspólnie spędzony historyczny czas z bielą i czerwienią w tle!

Skip to content