Wiwat Niepodległość! z uczniami z Grabowej

Nowy Rok bibliotecznych spotkań otworzyliśmy historycznie i z młodzieżą. Wczoraj (8 stycznia) odbyło się spotkanie promujące publikację „Wiwat Niepodległość! Historia Niepodległej ukryta w życiorysach niezwyczajnych bohaterów codzienności Dziewięćdziesięciolatków Plus”. W podróż po zakamarkach historii zabrała nas grupa projektowa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej – uczniowie klasy VI w składzie: Joanna Chojnowska, Aleksandra Wójcik, Julia Bajek, Julia Banaszek, Oliwia Porc, Paulina Ziaja, Oliwier Wrześniak, do których gościnnie dołączyła uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach, Iga Gajda. Młodzież wspierana przez nauczycielki Teresę Supernak i Agnieszkę Gajdę bierze udział w programie „Młodzi w Akcji – Wiwat Niepodległość!”. Jej zadaniem było poznanie lokalnej historii i opracowanie książeczki z życiorysami nadzwyczajnych „bohaterów codzienności”.


Uczniowie klasy VI zaprezentowali fragmenty swojej pracy, opowiadając o 8 wywiadach z niezwykłymi osobami (mieszkańcami Grabowej, Niegowonic i Zawiercia), które złożyły się na publikację. Poznaliśmy niezwykłych ludzi, pracowitych i zaradnych, których wspomnienia ukazały obraz wojennego i powojennego życia.

Przenieśliśmy się do szkolnej ławki lat 30. XX wieku, zderzyliśmy się z wojennym strachem i lękami o siebie i bliskich, zobaczyliśmy pacyfikację Błojca oczami osób, które były w centrum tamtych wydarzeń oraz przejmujący obraz biedy i niebezpieczeństw czyhających za każdym rogiem. Dziewięćdziesięciolatkowie podkreślali w rozmowach, że dzieci i nastolatkowie nie do końca byli świadomi wojennych zagrożeń (chronieni przez rodziców). Zwracali też uwagę, że ludzie ich pokolenia przeżywali koszmarne chwile, a mimo to potrafili cieszyć się życiem, byli kreatywni, choć zajęci codziennością i jej trudami. Podkreślali, że ludzie wspierali się nie tylko w trakcie, ale i po wojnie, byli sobie życzliwi, zawsze mieli czas dla sąsiada. Opisując czas obecny, mówili o tym, jak ważna jest edukacja, że teraz trudniej o pracę, ale najwięcej czasu poświęcili ludziom i ich relacjom. Według seniorów ludzie się popsuli… a to co powinno się poprawić, to szacunek dla drugiego człowieka, powinno się żyć prawdziwie mądrze i cieszyć się każdą chwilą, co oddają słowa: „Nam starym tak przykro, bo nie ma uszanowania. Powiem tak, teraz ludziom jest dobrze, niech nie narzekają, tylko trzeba uszanować drugiego, obliczać, co mi potrzebne, a co mi niepotrzebne… (…) I trzeba pamiętać o starych dobrych wartościach, o rodzinie, ojczyźnie….i będzie wtedy dobrze”.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach z opiekunem Anną Iskierką-Szymusiak oraz uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach z wychowawczynią Anetą Łągiewką. Zauważyli oni powagę problemów ludzi prezentowanych przez grupę projektową. Mówili, że przedstawieni seniorzy uczą życia swoim przykładem, a wśród przemyśleń znalazły się stwierdzenia, iż nie powinniśmy być egoistami, musimy widzieć drugiego człowieka na co dzień, a nie tylko od święta i pamiętać, że trzeba dbać o więzi, bo nie wiadomo która chwila przyniesie nam jakąś stratę.
Wzięliśmy udział w wyjątkowej lekcji historii. Dziękujemy!

Skip to content