Ferie w Bibliotece ‘2019

Mafia, porwanie, ranny i wyścig z czasem… Brzmi jak zwiastun filmu sensacyjnego? Nic z tych rzeczy! Tak zaczęły się tegoroczne ferie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. 11 lutego dzieci i młodzież wzięły udział w grze przygotowanej przez pracowników OPS, Biblioteki, Urzędu Miejskiego w Łazach, Policji i Straży Pożarnej. Zawiła fabuła z szyfrem i zagadkami prowadziła przez kolejne wyzwania do wiedzy o bezpiecznym zimowym wypoczynku. Uczestnicy uczyli się udzielania pierwszej pomocy, opatrywania ran i sprawdzili jak wiele zapamiętali z poprzednich edukacyjnych spotkań z bezpieczeństwem w tle.


12 lutego w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie „Kocie opowieści” w weterynarzem Magdaleną Kubiak. Pani Magda opowiedziała o trudzie pracy ze zwierzakami, które niestety nie potrafią tak jak ludzie opowiadać o swoich dolegliwościach, ale bez wątpienia okazują, gdy jest im źle. Przedstawiła wiele ciekawostek o pupilach goszczących w naszych domach. Mówiąc o rasach kotów, ich zwyczajach i kocich potrzebach, wspomniała że tak naprawdę to kot szuka właściciela, dlatego warto przed wyborem mruczącego czworonoga zapoznać się z charakterystyką danej rasy, aby nie zostać zaskoczonym np. wyjątkową ruchliwością i ciągłą chęcią do zabawy zwierzęcia w oczekiwaniu na spokojnego przyjaciela. Magdalena Kubiak zwróciła też uwagę na znaczenie żółtej wstążki widywanej czasem u zwierząt. Właśnie ten element przypięty do smyczy jest zapewnieniem spokoju dla zwierzaka, który jest np. w trakcie choroby, rehabilitacji, nie lubi kontaktu z obcymi czy po prostu jest już leciwym staruszkiem i jego właściciel chce strzec go przed dodatkowymi „atrakcjami” i emocjami.
14 luty upłynął pod znakiem „Walentynkowych wariacji”, podczas których wychowawca Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” w Łazach pani Justyna Kijewska przybliżyła dzieciom i młodzieży zgromadzonym w Bibliotece tajniku decoupage’u – techniki zdobniczej polegającej na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub papierowej serwetki. Tak powstały kolorowe zakładki z sercami, kwiatami i innymi romantycznymi elementami.

W drugim tygodniu ferii ich uczestnicy wędrowali „Pionkami po planszy”, wzięli udział w seansie dla dzieci „Zimowe kino w Bibliotece” oraz spotkaniu „Nutka Tradycji”. Aby zgłębić tradycję, zapoznając się z informacjami z wystawy „Tropem Badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”, uzupełniali karty pracy. Korzystali też z Internetu by zmierzyć się z kategorią wyjątkową, bo przysłów ludowych.
W trakcie ferii bibliotekarze odwiedzali przedszkolaki, aby snuć z nimi literackie zimowe opowieści o przygodach ulubionych bajkowych bohaterów.
Biblioteka w Łazach zamieniała się też w piaskownicę, w której najmłodsi jak w środku lata mogli beztrosko tworzyć zamki, pociągi, jaskinie i wiele innych fantastycznych budowli. Wszystko za sprawą piasku kinetycznego, który na stałe zagościł w Bibliotece, aby towarzyszyć najmłodszym czytelnikom w zabawie między regałami, pobudzając kreatywność i kształtując umiejętności manualne.
W ciągu ferii odbyła się także seria zajęć „Kodowanie w bibliotece”, w trakcie których dzieci w towarzystwie białych kosmicznych przyjaciół zostały wprowadzone w świat nowych technologii. Młodzi koderzy programowali ruchy robotów Photon, przy okazji ćwicząc zdolność logicznego myślenia i pracy w grupie. Tematyka zajęć koncentrowała się wokół bezpieczeństwa, przyrody i świata liczb. Dzieci sprawdziły też swoje siły w interaktywnej grze edukacyjnej „Scottie go!”, przechodząc po mistrzowsku kolejne poziomy, programując drogę Scottiego do wyznaczonego celu.

Różnorodne zajęcia w ramach projektu „Ferie w Bibliotece 2019” były również udziałem 6 filii bibliotecznych w: Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach. Upłynęły pod znakiem wielu prac: malowania, zajęć z Magiczną skrzynką, warsztatów plastycznych, czytań, szycia, szukania mistrzów planszówek, zajęć z robotami Photon, zabaw z piaskiem kinetycznym i wielu wielu innych…
„Ferie w Bibliotece 2019” były czasem zabawy, edukacji, rozwijania wyobraźni i talentów oraz odkrywania nowych umiejętności. Zajęcia dofinansowano z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Serdecznie dziękujemy!

Skip to content