Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury – fotorelacja / spotkanie piąte

Dzięki niemu tworzone obrazy ożywają: śpiewają, krzyczą, szepczą, podpowiadają myśli… jednym słowem stają się sugestywne. Mimo, że mały, ma wielką moc. Powoduje, że obrazy w mgnieniu oka zamieniają się w opowieści pełne treści. Co to takiego? Odpowiedź jest prosta – dymek!
Komiksowy dymek jest bohaterem warsztatów komiksu, ilustracji i karykatury prowadzonych przez Szymona Teluka w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach w projekcie „Z komiksami między regałami” realizowanym w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2019”.
Szymon Teluk to rysownik, karykaturzysta, malarz, autor komiksów. Wykłada w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu i na Uniwersytecie Zielonogórskim, prowadząc zajęcia z komiksu, ilustracji, rysunku koncepcyjnego i anatomicznego. Współpracuje z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Jest Współtwórcą kierunku studiów: „Komiks i ilustracja z elementami concept art”. W ostatnich latach prowadził warsztaty tematyczne w około 200 miejscowościach w Polsce, popularyzując komiks i rysunek wśród różnych grup wiekowych. Do grona około 7000 uczestników warsztatów z końcem marca br. dołączyła grupa projektowa z Łaz.
Do projektu „Z komiksami między regałami” zaproszeni zostali dzieci i młodzież – uczniowie ze Szkoły Podstawowych nr 1 w Łazach, Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach oraz wychowankowie Świetlicy Środowiskowej Stokrotka.
Zadanie obejmuje serię 8 warsztatów komiksu, których uczestnicy pod okiem specjalisty rozwijają wiedzę, łącząc umiejętności plastyczne i literackie. Finałem projektu będzie wrześniowa wystawa złożona z powstałego podczas warsztatów materiału – pasków komiksowych, obrazków satyrycznych i pierwszych prac. Materiał warsztatowy trafi też na zakładki, z którymi w przestrzeń miejską wyruszą dzieci i młodzież, zapraszając mieszkańców do odwiedzenia miejsca, w którym powstały nieodłączne atrybuty miłośników książki.
Podczas kolejnych warsztatowych spotkań uczestnicy zgłębiają techniki komiksowe, które stają się atrakcyjną formą komunikacji estetycznej i odczarowują myślenie o komiksie jako o gatunku, po który młody czytelnik sięga tylko dla rozrywki. Prowadzący pokazuje na czym polega wyjątkowość a zarazem trudność tworzenia komiksu jako formy powiązania tekstu i rysunku tak, aby w sposób esencjonalny, skumulowany przekazać rozległą treść. Zachęcając do działania, powtarza, że rysunek jest prosty i jeśli nie umiemy czegoś narysować, to zazwyczaj tylko dlatego, że po prostu nie spróbowaliśmy.
Dzieci i młodzież zapoznały się do tej pory z historią komiksu, nauczyły się przedstawiać emocje i swoiste cechy postaci tak, by odbiorca z łatwością określał jej charakter i historię, rysowały humanoidy i tworzyły pierwsze komiksowe paski. Przed nimi druga połowa warsztatowego cyklu i kolejne wyzwania, jednak już teraz o komiksie bez wahania mówią jako o partnerze dla książki.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
mkidn_01_cmyk

Skip to content