O losach kończących się w obozach

26 lutego 2020 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich” wychodzące naprzeciw zaskakującym historiom środowiska lokalnego, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego. Stanowiło ono kontynuację historii poruszanych przed miesiącem, poświęconych wspomnieniom mieszkańców gminy, którzy zostali aresztowani i trafili do obozu Auschwitz.
Podczas spotkania wykorzystano materiały z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, prezentując relacje mieszkańców, których krewni bądź znajomi zostali aresztowani i niejednokrotnie stracili życie w obozie.
W trakcie spotkania zaprezentowano m.in. fragment relacji syna opowiadającego o ojcu, który trafił do obozu bez wyraźnej przyczyny. Światły, oczytany człowiek, z którym chętnie rozmawiali sąsiedzi, został aresztowany tylko dlatego, że spotykał się z innymi mieszkańcami. Takie sąsiedzkie spotkania były przyczynkiem do podejrzeń, których wynikiem było trafienie do obozu, a także powodem ogromnego lęku innych mieszkańców, którzy w obawie o życie musieli zamykać się na innych ludzi, dbając o własne przetrwanie.
Inną prezentowaną relacją był fragment nagrania mówiący o losach rodziny z Ciągowic, która straciła życie w obozie, gdyż w mniemaniu żandarmów dopuściła się przestępstwa, dokonując nielegalnego uboju hodowanego przez siebie zwierzęcia.
Wymieniane przykłady losów kończących się w obozach stanowiły obraz rozpaczy po aresztowaniach, strachu przed śmiercią bliskich i przeczuć, iż najbliżsi już nie wrócą, ukazywały wspomnienia, które, choć głęboko ukryte w sercach, są nadal żywe i wzbudzają ogromne emocje.

Skip to content