W świecie sztuki – relacja z wernisażu wystawy poświęconej twórczości Andrzeja Włodarczyka

Uczestnicy wernisażu oglądają fotografie rzeźb Andrzeja WłodarczykaCo kryje się pod nazwą „Czas – przestrzeń – człowiek”? To zderzenie różnorodnych zainteresowań i umiejętności. To połączenie gliny, aksamitu, koronki i tuszu. To współbrzmienie form, w których zamknięta przestrzeń ewoluuje ku widowiskowej ekspresji. To elementy scenografii, fotografie rzeźb, pierwsze prace plastyczne, projekty kostiumów scenicznych… To wreszcie wiele płaszczyzn twórczości artysty zebranych na sześciu ścianach.
20 maja br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbył się wernisaż wystawy „Czas – przestrzeń – człowiek” poświęconej twórczości Andrzeja Włodarczyka. Aby poznać dorobek twórczy artysty w Galerii na Piętrze zgromadzili się mieszkańcy gminy, członkowie Sekcji Plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach oraz rodzina artysty. Wydarzenie uświetniła obecność Pani Alicji Drabek – siostry Andrzeja Włodarczyka, która udostępniła oryginały prac i nagrody, katalogi wystaw i dokumenty, a także podzieliła się historią życia niezwykłego twórcy, który był człowiekiem wielu talentów – nietuzinkową osobowością, wolnym duchem z otwartym umysłem i bogatym wnętrzem, który dążył do ciągłego rozwoju i którego realizacje (jak i samego twórcę) cechowała wrażliwość i odwaga.

Zgromadzonym uczestnikom po krótce przedstawiona została sylwetka Andrzeja Włodarczyka, którą wzbogaciły opowieści Pani Alicji i pozostałych członków rodziny artysty. Następnie zebrani przekonali się, że dla niektórych osób jedno zainteresowanie to stanowczo za mało i nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwijać wiele umiejętności i zainteresowań, mogąc zobaczyć namiastkę pracy twórczej autora – projekty lalek, kostiumów i scenografii do sztuk takich jak „Dekameron” czy „Śluby panieńskie”, plakaty, nagrody, prace plastyczne i fotografie rzeźb, a wśród nich między innymi instalację „Próba czasu II”, która znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mexico City.
Andrzej Włodarczyk (1948-1994) był rzeźbiarzem i scenografem, twórcą pasjonującym się ceramiką i fotografią, ciągle szukającym nowych wyzwań artystycznych. Ukończył Państwową Wyższa Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Studium Scenografii na ASP w Krakowie. Uczył się także w paryskiej Ecole National Superieure des Boux-Arts i otrzymał dwuletnie stypendium rządu meksykańskiego. To właśnie w Meksyku obok talentu artystycznego ujawnił się jego talent pedagogiczny. Prowadził tam kurs scenografii w Wyższej Szkole Teatralnej i wykładał ceramikę na Universidad Autome Metropolitana – Azcapotzalco. Jak pisał historyk sztuki Jerzy Żmudziński: „Chciał tworzyć rzeźby otwarte i zachęcać widza do wejścia w nie, poczucia dotyku formy rzeźbiarskiej na samym sobie, do kształtowania sobą formy rzeźby”. Jego prace były prezentowane na prestiżowych wystawach, tworzył scenografie do znanych sztuk teatralnych. Został laureatem I nagrody na XI Międzynarodowym Festiwalu Dramatu Hiszpańskiego w Chamizal El Paso.
Andrzej Włodarczyk do dwunastego roku życia mieszkał w Łazach, uczęszczał tutaj do szkoły podstawowej. Można o Nim mówić jako o szczególnie utalentowanym artyście o bogatym wnętrzu, związanym z Gminą Łazy.

Skip to content