David Foenkinos – “Charlotte” (25.02.2016 r.)

W lutym minęło 8 lat działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Łazach, w związku z czym lutowe spotkanie DKK przebiegło w odmiennej formie, niż tradycyjne comiesięczne spotkania, poświęcane wybranym pozycjom literatury. Zanim rozgorzała dyskusja na temat książki francuskiego pisarza Davida Foenkinosa „Charlotte”, członkinie Klubu wspominały czas minionych 8 lat: chwile spędzane w Bibliotece na wymianie zdań odnośnie określonych tytułów, spotkania autorskie w ramach DKK i wiele burzliwych dyskusji wynikających z różnic w odbiorze omawianych pozycji.
Spotkaniu towarzyszyła radość, śmiech, mnóstwo zabawnych historii, ale nie obyło się bez nutki nostalgii i łez kręcących się w kącikach oczu, wywołanych zaglądaniem w zakamarki wspólnie zbudowanej przeszłości.
Członkinie Klubu omówiły także jak co miesiąc książkę. Za opartą na faktach powieść, w której David Foenkinos nieprzypadkowo użył formy wiersza (tak tworzono wielkie eposy), autor otrzymał Nagrodę Concourtów. Treść utworu oddaje hołd Narodowi Żydowskiemu za pośrednictwem głównej bohaterki.

Jej historię w następujący sposób opisała pani Elżbieta Szafruga:

„Charlotte Salomon, Niemka pochodzenia żydowskiego, zamieszkuje Berlin razem z ojcem poświęcającym się karierze naukowej i matką, która prowadzi dom. Franziska, planując samobójstwo, obiecuje córce list z zaświatów, którego Charlotte nigdy nie otrzymuje. Osierocone, rozczarowane dziecko ucieka do świata rysunków. Niebawem jej talent rozkwita i za sprawą rektora Akademii Sztuk Pięknych zostaje studentką. Dla narodu żydowskiego nadchodzą złe czasy, gdyż władzę obejmuje partia faszystowska. Prace Charlotte zyskują powszechne uznanie. Jako anonimowa autorka zajmuje pierwsze miejsce, ale nie może się ujawnić i odebrać nagrody. Targana uczuciami niesprawiedliwości, opuszcza swoich najbliższych i uczelnię, udając się do Francji. Otoczona opieką dziadków tęskni za krajem i porzuconym kochankiem, przelewając swoje miłości na papier.
Niebawem dochodzi do kolejnej tragedii rodzinnej – babcia odbiera sobie życie. Rozżalony dziadek zdradza wnuczce tajemnicę seryjnych samobójstw. Pod wpływem emocji Charlotte tworzy wspaniałe dzieło „Życie? Czy teatr?”. Po pewnym czasie młoda malarka zakochuje się, wychodzi za mąż i staje się ofiarą denuncjacji. Razem z mężem i nienarodzonym dzieckiem ginie w Oświęcimiu”.

Dziękujemy za wsparcie Centrum Promocji i Przedsiębiorczości w Łazach, dzięki któremu podczas naszego jubileuszowego spotkania każda z klubowiczek otrzymała upominek – filiżankę nawiązującą do idei DKK – spotkań z książką bogatych w przyjemne literackie dyskusje przy przysłowiowej kawie.

Skip to content