Zsuzsa Bank – “Jasne dni” (02.06.2016 r.)

2 czerwca w Bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiana była książka Zsuzsy Bank „Jasne dni”. Klubowiczki wskazały na nim kilka elementów, które złożyły się na bardzo pozytywne opinie na temat historii przedstawionej przez autorkę. Były to m.in.: ciekawa narracja, niespotykany język i fakt, iż czytając historię można zupełnie zapomnieć o czasie.

O książce w następujący sposób napisała p. Elżbieta Szafruga:
„Zsuzsa Bank to niemiecka pisarka, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród. W „Jasnych dniach” opisała cudowne dzieciństwo trójki przyjaciół i gorzki smak dorosłości.
Węgierscy emigranci, artyści cyrkowi Evi i Zigi, opuścili arenę postanawiając uciec przed ważką. Uciążliwa droga z malutkim dzieckiem zawiodła ich do zapuszczonego sadu na przedmieściach Kirchblüt, gdzie Zigi zbił domek z desek. Dzięki temu Evi i Aja miały dach nad głową podczas wyjazdów męża i ojca za ocean, do cyrku, bez którego nie potrafił żyć. Przez większość roku Evi zajmowała się córką i prowadzeniem domu, z niecierpliwością oczekując na krótkie odwiedziny Zigiego latem, a wspólnych przyjaciół zimą. Kalocsowie stworzyli wokół siebie niepowtarzalną atmosferę, dzięki czemu Aja, Seri i Karl czuli się szczęśliwi. Z czasem Evi zdołała przełamać niechęć mieszkańców miasteczka, zaprzyjaźniając się z Marią i Ellen. Szczęśliwe lata dzieciństwa szybko minęły, wystawiając na próbę przyjaźń młodych ludzi. W najmniej oczekiwanej chwili życie Ai zaczęło się walić, a zbyt długo ukrywana prawda przyniosła konsekwencje. Czy Aja zaakceptuje swoją przeszłość i uszanuje pełne poświęcenia życie Evi? Czy wybaczy jej tak jak ona to zrobiła wobec błędów Zigiego?”.

Skip to content