Kristy Canbron „Motyl i skrzypce” (17.06.2021 r.)

Po kilkumiesięcznej przerwie dyktowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa 17 czerwca br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego klubowiczki omawiały książkę „Motyl i skrzypce” Kristy Cambron.

Powieść historyczna autorki wielu bestsellerów zaskakuje rozbudowaną fabułą i dynamiką akcji, przeplatając historię z rzeczywistością. Przedstawia obraz życia więźniów hitlerowskich obozów pracy, gdzie tylko głęboka wiara w Boga pozwala mieć nadzieję na przetrwanie. Ukazuje poświęcenie i ryzyko związane z ratowaniem rodzin żydowskich, konfrontując je z życiem sfer uprzywilejowanych. Opowiada o dwóch rodzajach miłości: tej, która trwa do grobowej deski mimo bariery społecznej, długotrwałej rozłąki i cierpienia oraz takiej głęboko raniącej, pozbawiającej wiary w siebie i innych.
Sera James, właścicielka galerii na Manhattanie i niedoszła panna młoda, po latach odnajduje obraz, wspomnienie szczęśliwego dzieciństwa. Niestety portret młodziutkiej skrzypaczki pozbawionej włosów z wytatuowanym numerem na przedramieniu okazuje się doskonałą kopią. Pomimo to ogarnięta wątpliwościami i ciekawością spotyka się z jego właścicielem. Biznesmen William Hanover zdradza jej tajemnicę testamentu dziadka i widmo rychłego bankructwa. Jedyną nadzieją na powstrzymanie ruiny majątkowej staje się odnalezienie oryginału i jego właściciela. W tym celu zatrudnia Serę, prowadząc wobec niej podwójną grę. Wkrótce częste wizyty w Nowym Jorku zaczynają wykraczać poza ramy obowiązków służbowych, zbliżając dwoje młodych ludzi do siebie. Dzięki ich wspólnym wysiłkom udaje się ustalić tożsamość tajemniczej skrzypaczki, a z czasem poszerzyć krąg osób z nią związanych oraz określić rolę dziadka w jej życiu. Nieoczekiwanie dla Sery William łamie przyrzeczenie, tracąc jej zaufanie i miłość. Jednak w porę naprawia swój błąd, co pozwala Serze ponownie uwierzyć w miłość i odnaleźć utracone szczęście.
Czego symbolem jest motyl zawarty w tytule powieści? Kto i kiedy namalował portret Adell? Jaką rolę w życiu Adell i Vladimira pełnił dziadek Williama?

Skip to content