Magdalena Majcher „W cieniu tamtych dni” (30.09.2021 r.)

Pierwsze jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało powieści dotyczącej losów pewnej powstańczej miłości. Książka została napisana w 2018r. i przenosi nas do Warszawy w latach II wojny światowej.
Magdalena Majcher, autorka wielu powieści obyczajowych, interesująca się życiem i losami warszawiaków napisała książkę pt. „W cieniu tamtych dni”. Opowiedziała w niej historię jednej z uczestniczek powstania warszawskiego na tle entuzjastycznego zrywu młodzieży w walce o wolność. Ukazała tragizm tamtych dni, które zmieniły życie młodej dziewczyny o pseudonimie Mila.
Na skutek nieszczęśliwego wypadku Emilia trafia do szpitala, gdzie odwiedza ją wnuk, z którym mieszka na co dzień. Chłopak zamierza przerwać studia, aby zaopiekować się babcią po wszczepieniu endoprotezy. Dziarska staruszka nie chce o tym słyszeć, lecz rozmowa telefoniczna z matką nie pozostawia mu wyboru. Pozbawiona empatii wobec własnej matki Helena nie zamierza zrezygnować z kariery w Paryżu. Syn od dawna żywi do niej urazę, po tym jak zostawiła go, zrzucając swoje matczyne obowiązku na babcię. Pewnego dnia wykorzystując czas wolny Mikołaj postanawia posprzątać strych. Wśród wielu szpargałów znajduje opaskę powstańczą i plik listów adresowanych przez babcię, których ta jednak nigdy nie wysłała. Emila postanawia zaspokoić jego ciekawość i na nowo przeżywa burzliwą przeszłość, o którą wnuk nigdy jej nie podejrzewał.
W jaki sposób Emilia trafia na Śląsk?
Kim był tajemniczy adresat listów?
Dlaczego Emilia tak długo nie potrafiła zapomnieć o przeszłości?

Elżbieta Szafruga

Skip to content