Zośka Papużanka „Szopka” (16.12.2021 r.)

Wyjątkowe świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 16 grudnia 2021r. Tym razem tematom literackim towarzyszyła zimowa atmosfera. Dyskutowałyśmy o książce, świątecznych porządkach i oczywiście zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. „Szopka” Zośki Papużanki ukazując sugestywny portret polskiej rodziny idealnie wkomponowała się w grudniowe nieco swawolne dyskusje. Poznaliśmy rozwydrzonego Maciusia, jego milczącego ojczyma, rozwrzeszczaną matkę i spokojną, cichutką Wandę – jednym słowem proza życia w literackim świecie.
Kilka słów na temat powieści jednej z naszych klubowiczek, Elżbiety Szafrugi:
Teatrolog i nauczycielka języka polskiego Zośka Papużanka zadebiutowała książką pt. „Szopka”. Z dużą dawką humoru przedstawiła życie jednej z krakowskich rodzin.  
Wcielony do niemieckiego wojska Polak, postanowił wrócić do swoich korzeni na polską wieś, pozostawiając w Wielkiej Brytanii miłość i dostatnie życie. Bieda, jaką zastał w domu, zmusiła go do podążenia śladem starszego brata. W Krakowie na weselu poznał młodą wdowę z pięcioletnim Maciusiem. Znalazł pracę w sklepie, ożenił się i chciał być szczęśliwym mężem i ojcem.
Czy związek pozbawiony uczuć spełnił jego oczekiwania?
Ile razy i kiedy złamał zasadę „świętego spokoju” przeciwstawiając się żonie?
Jaką krzywdę wyrządziła Maciusiowi matka, nieustannie chroniąc go przed konsekwencjami wybryków, jakich się dopuszczał?  

Skip to content