“Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”

Twoje dziecko ma 3 lata? Wkrótce sięgnie po komputerową myszkę. 5 lat? Pewnie pierwsze doświadczenia z komputerem ma już za sobą. Wkrótce będziesz mógł wiele się od niego nauczyć. Jest starsze? Pamiętaj, że w dalszym ciągu jest dzieckiem, a Ty, jako rodzic, jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo, również w wirtualnym świecie – tymi słowami Fundacja Dzieci Niczyje zwraca uwagę rodziców na problem zagrożeń czyhających w Internecie na ich dzieci.

Obok wszelkich niepodważalnych zalet Internetu – tj. swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury – wiążą się z nim również poważne zagrożenia, jak wykorzystywanie seksualne dzieci lub przemoc rówieśnicza online. Dla współczesnego pokolenia, które często bywa nazywane „pokoleniem Facebooka” Internet stał się powszechnym narzędziem komunikacji. Bez przeszkód możemy rozmawiać, a nawet widzieć się z osobą będącą na drugiej półkuli, a przekaz informacji przebiega w tempie błyskawicznym. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że w rękach osób nieodpowiedzialnych bądź nieświadomych Internet może okazać się niebezpiecznym narzędziem do przekazywania kompromitujących treści. Często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, dzieci zdradzają swoje adresy e-mail, a także dzielą się zdjęciami z nieznajomymi. W rezultacie czego padają ofiarami zarówno cyberprzemocy, jak i różnego rodzaju oszustw i wyłudzeń. Dlatego tak ważna jest edukacja i odpowiednie przygotowanie do korzystania z sieci nie tylko młodych osób, ale również rodziców i opiekunów.


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach wychodząc naprzeciw tym potrzebom aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu i przygotowała kampanię edukacyjną „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”. Potrzeba realizacji kampanii wynikała z konieczności podnoszenia świadomości dzieci o zagrożeniach pochodzących z sieci i ich konsekwencjach. Przez miesiąc luty i marzec we wszystkich placówkach bibliotecznych organizowane były działania na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Oferta edukacyjna łączyła nauczanie tradycyjne oparte na scenariuszu zajęć lekcyjnych z nauczaniem przez Internet tzw. kursy e-learning. Skorzystało z niej łącznie 140 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Łazy. Dzieci obejrzały projekcję kreskówek „Sieciaki”, „Owce w Sieci” oraz aktywnie uczestniczyły w kursach e-learning: „Poznaj bezpieczny Internet” – kurs dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, „3… 2…1… Internet” – kurs dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz „W Sieci” – kurs dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Każdy uczestnik kursu zaliczając test końcowy otrzymał dyplom potwierdzający jego znajomość zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu pozytywnych wrażeń podczas surfowania w sieci!

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content