Z bezpieczeństwem za pan brat – tak rozpoczynamy ferie!

???????????29 stycznia 2018 r. rozpoczęły się ferie zimowe. Motyw przewodni pierwszych zajęć współorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach oraz Świetlicę Środowiskową „Stokrotka” w Łazach? Rzecz jasna – bezpieczeństwo. Spotkanie poprowadzili druh dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg dowódca Sekcji Wspomagającej Działania Ratownicze z Psem OSP Niegowonice oraz policjanci z Komisariatu Policji w Łazach mł. asp. Grzegorz Czech i mł. asp. Sylwester Kasperczyk.

Policjanci przypomnieli zebranym w bibliotece dzieciom i młodzieży jakie informacje należałoby podać, dzwoniąc w sytuacji zagrożenia pod nr alarmowy. Okazało się, że spotkania „Z bezpieczeństwem za pan brat” niosą ze sobą bardzo pozytywne skutki, gdyż uczestnicy zajęć od razu zaczęli wymieniać właściwe działania: podanie adresu bądź miejsca, w którym dzieje się coś niepokojącego, podanie danych osobowych oraz informacji o tym, co się stało.
Druh Tomasz Męcik-Kronenberg  podjął temat zimowy – rozmawiał z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie poruszania się na lodzie, odpowiadając na nurtujące je pytania. Szok termiczny, obciążenia dwupunktowe, kamizelki wypornościowe, łańcuch ludzkich ciał… wiemy o nich już prawie wszystko. Uczestnicy zajęć analizowali 2 filmy poglądowe. Dowiedzieli się m.in. jak podczas udzielania pomocy poruszać się po lodzie, aby ograniczyć możliwość jego zarwania. Poznali bezpieczne i skuteczne sposoby wyciągania z wody człowieka, pod którym zarwał się lód, a wśród nich: użycie sań lodowych, drabiny i tworzenie łańcucha ludzkich ciał. Dzieci i młodzież usłyszały, że w trakcie ratowania można użyć nawet szalika czy gałęzi, która może być w zasięgu ręki, jednak pan Tomasz podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo osoby ratującej i należy o nim bezwzględnie pamiętać i o nie zadbać. Młodzież dowiedziała się także jak zamarza i rozmarza lód na małych zbiornikach wodnych, gdzie jego pokrywa jest najgrubsza oraz jak reaguje organizm człowieka, gdy ten wpada do lodowatej wody. Podczas zajęć powstały też prace plastyczne obrazujące omawiany temat.
Prowadzącym dziękujemy za przekazanie cennej wiedzy i wskazówek. Wyposażeni w nie ruszamy na bezpieczne ferie!

Skip to content