Na tropach przeszłości

9 lipca 2018 r. młodzi odkrywcy zebrali się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach by z panią Beatą Kuc wyruszyć do Izby Tradycji, aby wspólnie tropić przeszłość – przeszłość nie byle jaką, bo lokalną, taką, o której wiedzieć nie tylko wypada, ale i trzeba. Dzieci i młodzież wysłuchały informacji o wszystkich wystawach, które do tej pory były prezentowane w Izbie, przy okazji dowiadując się, że w tym roku będzie ona obchodzić swoje piąte urodziny.


Pani Beata opowiedziała o obecnie prezentowanej wystawie pt. „Tutaj mieszkali i pracowali” poświęconej zakładom pracy, które działały i działają na terenie gminy Łazy. Dzieci z zainteresowaniem oglądały kształtki i różnego rodzaju elementy wytwarzane w łazowskich zakładach (wśród nich m.in. cegły z łazowskiej cegielni oznaczone napisem Łazy), słuchając przy okazji tego, jak zakłady te powstawały. W pamięci utkwiła im Kamionka (pewnie nie bez przyczyny, gdyż wakacje kojarzymy z wodnymi harcami), w której najpierw wydobywano kamień, a która później stała się miejscem wypoczynku mieszkańców Łaz. Uczestnicy spotkania obejrzeli także fragment wystawy poświęcony Bibliotece w związku z jubileuszem 70-lecia jej działalności i eksponowane dawne dokumenty wykorzystywane w pracy bibliotekarskiej, publikacje z XIX wieku oraz najstarszą biblioteczną kronikę. Dłuższą chwilę dzieci i młodzież spędziły przy gablocie poświęconej dwukrotnemu złotemu medaliście olimpijskiemu Józefowi Zapędzkiemu, która co prawda nie jest częścią obecnej wystawy, ale na stałe zagościła w zbiorach Izby. Następnie wszyscy ruszyli do Parowozu Ty45, który od listopada 2015 r. stoi w okolicy dworca kolejowego w Łazach, czekając na turystów.
Dalsza część wakacyjnych zajęć miała miejsce w Bibliotece, gdzie każdy młody odkrywca otrzymał miniaturę fotografii przedstawiającej dawne Łazy, mając za zadanie domalowanie reszty perspektywy.  Dzięki temu powstała seria czarno-białych obrazów przedstawiające własne pomysły na to, jakie mogły być Łazy 70-80 lat temu.

Skip to content