“Przedwiośnie” z Łazowianami

Narodowe Czytanie – akcja społeczna, której ideą jest zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o nasz ojczysty język i poczucie wspólnej tożsamości, a przede wszystkim propagowanie czytelnictwa, po raz kolejny stała się udziałem mieszkańców gminy Łazy, którzy za sprawą tegorocznej lektury wsiedli w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę do swoistego wehikułu czasu. Wyruszyli w podróż pt. „Przedwiośnie”, opisaną niemal przed setką lat przez Stefana Żeromskiego, odkrywając znaki tęsknoty za cudem potrzebnym zrujnowanemu krajowi, marzenia o nowej cywilizacji budowanej w wolnym państwie i wizję wynalazku, który umożliwi gwałtowny postęp społeczny.


7 września rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach. Zgromadzonych na placu przy fontannie gości powitała Dyrektor Biblioteki Elżbieta Gradzik, a młodzież wprowadziła ich w klimat epoki wierszem „Pokolenie” K.K. Baczyńskiego.
Tegorocznymi lektorami fragmentów powieści wybranych przez Annę Wilczok byli: uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość” w Sosnowcu: Oliwia Oczkowicz, Aleksandra Piwowarczyk, Wojciech Puszkin, Leon Wiśniewski i Dawid Wójcik, uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej „Akademia Młodych” w Sosnowcu: Roksana Kaczorowska, Maja Sokołowska i Kajetan Suwała, uczeń Szkoły Podstawowej im. Ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach Kacper Pater, uczniowie zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach: Natalia Kłysińska, Aleksandra Żyła i Wiktor Domagała, studenci Uniwersytetu Śląskiego: Patrycja Gotfryd i Adrian Pater oraz członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Łazach: Lidia Kałuzińska, Elżbieta Szafruga, Lidia Szkleniarz i Bogusława Serzysko.

Dzięki nim zgromadzona publiczność mogła słuchać i obserwować sceny rozważań nad rozwojem sytuacji w Polsce po odzyskaniu niepodległości, śledząc przy tym losy jej mieszkańców, targanych sprzecznymi uczuciami, żyjących w burzliwym okresie.
Słuchacze przenieśli się do młodego państwa i zostali porwani w wir panujących tam wydarzeń. W jednej minucie widzieli zwłoki ormiańskiej dziewczyny i poznawali emocje targające człowiekiem zastającym takowy obraz, aby już po chwili słuchać bicia młodych serc czujących na raz wszystkimi zmysłami i ich porywów. Dowiedzieli się jak ważne w chwiejnych czasach mogą być pamiątki rodzinne, czym jest dojmująca samotność i niespełnione nadzieje oraz marzenia. Wsłuchali się także w mit szklanych domów – obietnice, które nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości, obserwując przy okazji, co działo się z młodymi, pełnymi ideałów ludźmi, którym przyszło zetknąć się z politycznym chaosem i brakiem stabilizacji. Wszystko to zostało wzbogacone muzyką i śpiewem.

Osoby, które uczestniczyły w akcji Narodowego Czytania, wzięły także udział w quizie wiedzy o czytanej powieści i jej autorze oraz obejrzały okolicznościową wystawę „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego”.

Fotografie: Agnieszka Seweryn

Skip to content