Zakochaj się w dalekiej podróży – relacja ze spotkania

Uczestniczki spotkania Zakochaj się w dalekiej podróży siedzące na krzesłach, w środku prelegentka spotkania14 lutego br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie „Zakochaj się w dalekiej podróży” z Lidią Białas. Jego uczestnicy przenieśli się do krajów Azji Środkowej – Uzbekistanu i Tadźykistanu. Z Panią Lidią wyruszyli wysoko, ponad chmury i wśród gór oraz jezior, czasem z dala od ludzkich osad, oglądali zapierające dech krajobrazy i pejzaże. Na dłużej zawitali do serca Jedwabnego Szlaku – Uzbekistanu, by odkryć kraj, który nie jest łatwy do klasyfikacji o tyle, że trudno określić go w dwóch słowach. Czy to kraj pejzaży, czy może absurdów, a może zabytków? Wszystkiego po trosze, dlatego warto zgłębiać krainę historii, kultury, handlu, architektury i religii. Samarkanda, Buchara, Chiwa – to tylko niektóre miasta, które podziwiali uczestnicy spotkania. W tym pierwszym, jednym z najstarszych miast na świecie, zostali na dłużej, by zachwycać się wyjątkowym turkusem i „świeżością” bijącą z każdego kolejnego prezentowanego obrazu. Registan – ogromny plac miejski z czasów Tamerlana, madrasa Szir Dar, jeden z najpiękniejszych cmentarzy świata Nekropolia Shah-i- Zinda, obserwatorium Uług Bega – tak jawiło się lutowe popołudnie w bibliotece. Nie skończyło się jednak na perłach architektury. Lidia Białas opowiedziała także o Jeziorze Aralskim, które zniknęło wskutek działalności człowieka, przedstawiła petroglify – skalne rysunki z ery neolitycznej, zaprosiła słuchaczy do uzbeckiej jurty. Przypomniała o zielono-różowych krzewach pełnych białego puchu – bawełnie, która jest nieodłącznym elementem krajobrazu Uzbekistanu i zaprezentowała skaliste zbocza Gór Fan.