Chwila relaksu „W cieniu piramid” podczas spotkania z Lidią Białas

Pani Lidia przy ekranie rzutnika omawiająca prezentowaną fotografię z EgiptuKlub Kreatywnych Kobiet w minionym miesiącu udał się w fotograficzną podróż w przeszłość Egiptu – cywilizacji odległej, pełnej monumentalnych budowli powstałych w surowym, gorącym klimacie, pełnym piasku i skał. Podróż ta była możliwa dzięki Lidii Białas – łazowiance, globtroterce, podróżnicze, która przeniosła nas w czas bardzo odległy, kilku tysięcy lat przed naszą erą. Wówczas powstawały poszczególne miasta i ich charakterystyczne potężne budowle, które przetrwały do czasów współczesnych. Na pierwszym planie pojawiły się obrazy z Luksoru niegdyś nazywanego „miastem o stu bramach” – starożytne Teby, potem „Dolina królów” i grobowce ukryte w skałach. Szczególną uwagę przykuwały obrazy tych głębokich, długich, wydrążonych w rozstępach skalnych grobowców, które chroniły ciała pogrzebanych faraonów wraz z ich skarbami. Prezentowanym obrazom towarzyszyły wspomnienia z podróży Pani Lidii. Duże wrażenie zrobiły malowidła z wnętrza grobowców, jak również treści przedstawione za pomocą hieroglifów, które udało się odczytać egiptologom. Kolejnym obiektem utrwalonym na fotografiach była Świątynia Grobowa zbudowana przez Ramzesa III znajdująca się na zachodnim brzegu Luksoru oraz Wioska Robotników, a w szczególności malowidła bardzo żywe, kolorowe, ozdabiające grobowce nadzorców budowlanych. W dalszej części prezentacji ukazały się piękne widoki ze statku płynącego Nilem, a następnie z kompleksu świątynnego, który poświęcony był bogowi Horusowi. Kolejne kadry fotograficznej podróży przedstawiały: Kom Ombo wraz zespołem świątynnym poświęconym Sobkowi i Harusowi, Świątynię poświęconą bóstwom Re-Horachte i Hathor, ogrody Kitchenera, Asuan wraz z wielką tamą asuańską i zespół świątynny poświęcony bogini Izydzie. Szlakiem fotograficznej podróży dotarliśmy do stolicy Egiptu – Kairu. To w Muzeum Egipskim powstało wiele fotografii, ponieważ gromadzi ono ponad 120 tysięcy eksponatów obrazujących bogactwo kultury starożytnego Egiptu. Dalej zobaczyliśmy fotografie Cytadeli Saladyna, alabastrowego meczetu Mohameda Aliego, wnętrze kościóła św. Sergiusza, kościół Najświętszej Marii Panny i klasztor wykuty w skałach Mukattanu. Oczywiście na szlaku podróży nie zabrakło piramid i monumentalnego Sfinksa. Obiekty te były niejako uwieńczeniem kilkudniowej podróży po zabytkach jednego z najstarszych państw starożytnego świata. Serdecznie dziękujemy Pani Lidii Białas za fotograficzny dziennik podróży ubogacony wieloma ciekawostkami i informacjami o Egipcie.