Wakacje na start – relacje ze spotkania profilaktycznego Świat bez wad

Uczestnicy wakacyjnego spotkania profilaktycznego z usmiechami i podniesionymi do góry rękami na tle wozu strażackiego

Wakacje na start! W tym roku zaczęliśmy je w plenerze z hasłem: „Świat bez wad”. Wraz z młodymi uczestnikami pod lupę wzięliśmy oczywiście temat bezpieczeństwa. Teoretycznie wiemy o nim wiele, jednak w praktyce zawsze za mało, dlatego i ten rok „Wakacji w Bibliotece” nie mógł być inny. Wyzwanie prowadzenia spotkania podjęli druhowie OSP w Grabowej i policjanci z Komisariatu Policji w Łazach. Potwierdzili, że profilaktyka niejedno ma imię, przypominając o kilku sprawach, które mamy już opanowane i dając nam ogromny zastrzyk nowej wiedzy i umiejętności. Wszystko miało miejsce nad Zalewem Mitręga w Łazach.
Policjanci poprowadzili wstęp do pierwszej pomocy przedmedycznej, przypominając jak pomóc poszkodowanym przed przyjazdem karetki. Podkreślili, że w ratowaniu istotna jest także dbałość o własne bezpieczeństwo, gdy udzielamy pomocy innym. Opowiedzieli o łańcuchu życia, przypomnieli, że wakacyjnym zagrożeniem może być nawet mała, niepozorna osa, przestrzegli przed nieznajomymi, którzy podstępem mogą wpędzić nas w kłopoty i omówili nadmorskie zasady, które pozwolą nam bezpiecznie wypoczywać.
Druhowie z OSP w Grabowej z pasją ćwiczyli z dziećmi i młodzieżą na fantomach i zaprezentowali sposób użytkowania automatycznego defibrylatora. Dzięki nim zyskaliśmy dziś grono osób, które na widok AED się nie przestraszą, ale będą doskonale wiedzieć jak wesprzeć kogoś w potrzebie. Nasza wakacyjna drużyna ze strażakami porozmawiała też o ratowaniu osób topiących się i o tym, że nawet z małym ogniem nie ma żartów. Mogliśmy też złapać za strażacki wąż i celować strumieniem wody w wyznaczone miejsca i zobaczyć jak działa działko wodne.
Rozpaliliśmy też wspólne ognisko i sprawdziliśmy naszą spostrzegawczość i spryt dzięki chuście Klanza.
Spędziliśmy pierwsze wakacyjne popołudnie tak jak lubimy najbardziej – było duuużo nauki, podczas której słuchaliśmy, mówiliśmy i ćwiczyliśmy; było mnóstwo zabawy – bezpiecznej i przyjemnej dla wszystkich; był spacer i wspólny śmiech. Jeśli całe wakacje będą właśnie takie, to chce się krzyknąć: „Ahoj bezpieczna przygodo!”.
Druhowie z OSP w Grabowej i Policjanci z Komisariatu w Łazach wielkie dziękujemy! Bez Was ten dzień nie byłby taki, jaki był. Dziękujemy za Waszą wiedzę, którą chętnie i skutecznie dzielicie się z innymi, rozwijając wiedzę i umiejętności, które w przyszłości można wykorzystać by pomóc innym.

Skip to content