Świat bez tajemnic, czyli „Wakacje w Bibliotece” – podsumowanie działań

Które zwierzęta jaGrupa dzieci pozujących przy papierowych rakietachko pierwsze wyruszyły w kosmos? Co wspólnego może mieć irys z papierowym wzornictwem? Co kryje się pod magicznym skrótem AED? Na te i wiele innych pytań poznali odpowiedzi uczestnicy tegorocznych „Wakacji w Bibliotece” zorganizowanych pod hasłem: „Świat bez tajemnic”.
W ciągu dwóch miesięcy letnich spotkań między regałami dzieci i młodzież odwiedzające Bibliotekę w Łazach i 6 filii bibliotecznych spędzały swój wolny od nauki czas, wypoczywając aktywnie i bezpiecznie w towarzystwie bibliotekarzy, którzy przygotowali dla nich serie zajęć łączących w sobie słowa: edukacja, zabawa, profilaktyka i kreatywność.
Działania objęły różnego rodzaju zajęcia grupowe, warsztaty twórcze i rozwijające zainteresowania, zajęcia profilaktyczne, gry, czytania, pogadanki i gry terenowe. W ich trakcie wzmacnialiśmy ciekawość, cierpliwość, umiejętność współpracy i chęć tworzenia.
Jak każdego roku lato rozpoczęło się spotkaniem profilaktycznym w plenerze „Niebo, ziemia i morze, czyli świat bez wad”, które dzięki zaangażowaniu druhów z OSP w Grabowej i policjantów z Komisariatu w Łazach stało się prawdziwą kumulacją informacji i umiejętności pozwalających bezpiecznie spędzać czas i pomagać osobom tego potrzebującym. Każdego kolejnego dnia na uczestników bibliotecznych spotkań czekały nowe zadania i wyzwania, wśród których prym wiodły gry terenowe o różnej tematyce, a wśród nich m.in.: „Tajemnicza wyspa”, w której grupy wystartowały statkiem kosmicznym, odwiedzając Drogę Mleczną czy „Na tropie zaginionego obrazu”, gdzie uczestnicy wyruszyli w ślad za rabusiem dzieła sztuki.
Dzieci i młodzież odbyły także serię spotkań poświęconych Układowi Słonecznemu: poznały mnóstwo ciekawostek o poszczególnych planetach, grały w kosmiczną planszówkę i domino, zbudowali własny Układ Słoneczny i jego mieszkańców. Uległy również magii wielkiego ekranu i czarowi robota Photon.
Po powrocie na Ziemię, w kolejnych wakacyjnych tygodniach biblioteki gminy opanowały działania twórcze. W trakcie warsztatów kreatywnych ich uczestnicy tworzyli obrazki wywodzącą się z Holandii techniką iris folding i zgłębiali tajniki techniki dekoracyjnego zaplatania sznurków – makramy, tworząc breloki, ozdobne liście i włóczkowe laleczki.
Wśród różnego rodzaju aktywności nie zabrakło także wszystkiego, co łączy się z wykorzystywaniem szerokiej palety grubości papierów i kartonów. Dzieci i młodzież tworzyły makiety dna oceanu i witrażowe obrazki, wzięły udział w warsztatach z wykorzystaniem kalki i tuszu, przygotowywały papierowe pocztówki 3D, ćwiczyły cierpliwość wypełniając wieloma barwami mandale i składając papier origami.
Jako, że biblioteka nieodłącznie kojarzy się z książką, wakacje nie mogły się obyć i bez niej. Najmłodsi – przedszkolaki brali udział w seriach głośnego czytania, natomiast wielu aktywnościom twórczym dla nieco starszych uczestników towarzyszyły czytania bajek kamishibai i ich wymyślanie. Dzieci i młodzież w trakcie wakacyjnych warsztatów projektowały komiksy i autorskie opowieści, wykorzystując kostki story cubes i tworzyły zakładki do czytanych lektur.
Uczestnicy „Wakacji w Bibliotece” malowali też na płótnach, układali mapy świata, rozwiązywali krzyżówki, grali w kalambury i planszówki, splatali bransoletki, tworzyli odstresowujące gniotki i kolorowe imprezowe dekoracje.

Letnie aktywności dofinansowano z Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii.

Mijające 2 miesiące były czasem malowania rąk farbami, plecenia… nie tylko słowami, rozsypywania mąki, dzielenia się wiedzą i radosnego śmiechu. Dziękujemy, że byliście z nami!

 

Skip to content