Natura i świętość – niespotykany duet gościł w Bibliotece w Łazach

Stanisław Kwiatkowski w towarzystwie zespołu Jura i seniorów zgromadzonych na spotkaniu„Naturalnie Święci” – pod takim tytułem można było oglądać w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach w dniach 18.08.2023-13.10.2023 r. wystawę prac Stanisława Kwiatkowskiego, mieszkańca Niegowonic. Pośród eksponatów ujrzeć można było wizerunki świętych „namalowanych” nie pędzlem, lecz pieczołowicie układanych lub usypywanych ziarenkami różnych produktów spożywczych. Wśród materiału wykorzystanego do stworzenia prac znaleźć można było różnego rodzaju kasze, ryż, nasiona słonecznika, len, czernuszkę, kukurydzę, kolorowy pieprz, fasolę, kasztany, orzechy, pestki dyni, pestki owoców, suszone kwiaty. Odwiedzający wystawę mieli okazję przekonać się jak wiele czasu autor prac musiał poświęcić aby uzyskać wymarzony i zaplanowany efekt pracy. Wśród obrazów różnych rozmiarów największy prezentowany to wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, który należy do jednych z pierwszych prac autora. Inne to wizerunek św. Brata Alberta, św. Ojca Pio,  Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Stanisława Kostki i wiele innych. Po zakończeniu wystawy prace można obejrzeć w kościele św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach, gdzie są stale eksponowane. W dniu 29 września br. była możliwość spotkania się w bibliotece z autorem rękodzieła artystycznego „Naturalnie święci” Stanisławem Kwiatkowskim. Wydarzeniu towarzyszył występ KGW w Niegowoniczkach JURA. Członkowie koła wraz z kapelą zaprezentowali kilka utworów ludowych, których dźwięki rozlegały się w pomieszczeniach biblioteki i ożywiły jej przestrzeń. Warto dodać, że wiele osób z grona występujących to dawni członkowie ZPIT Jura z Niegowonic, którego założycielem był Pan Stanisław Kwiatkowski.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Zalewskiemu za transport eksponowanych na wystawie obrazów.