Skandynawska wyprawa do krainy Saamów – relacja ze spotkania z Dominiką Biały-Pająk

Dominika Biały-Pająk prowadząca prelekcję W krainie SaamówW Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach 24 października 2023 roku rozpoczęły się coroczne Dni Skandynawskie. Zainicjowało je spotkanie podróżnicze z Dominiką Biały-Pająk pt. „W krainie Saamów”.
Pani Dominika w jego trakcie opowiedziała o marcowej wyprawie samochodowej po północnym obszarze Skandynawii. Na początku skupiła opowieść połączoną z prezentacją multimedialną wokół ludzi Północy – Saamów. Mówiła o najstarszym ludzie Skandynawii, wokół którego narosło wiele legend i który cechuje silna więź z naturą. Zwróciła uwagę, że zostali oni potraktowani przez współczesny świat podobnie jak Indianie w Ameryce (starano się pozbawić ich terenów zamieszkania i tradycyjnego życia), jednak nie zatracili dumy ze swojej kultury, starając się ją możliwie szeroko podtrzymywać. Uczestnicy spotkania dotarli z Dominiką Biały-Pająk m.in. do Kiruny. Słuchali o ogromnych opadach śniegu i doskonałym przygotowaniu dróg do panujących tam warunków. Odwiedzili także Muzeum Vasa w Sztokholmie, dowiedzieli się, że sen w kempingu przy temperaturze -25 st. C może być przyjemnie ciepły, słuchali o szwedzkich systemach grzewczych. Wybrali się również w podróż kolejką górską, by podziwiać zorzę polarną i odwiedzić skandynawskie parki przyrodnicze.

Dominika Biały-Pająk to kobieta wielu pasji. Joga, muzykoterapia czy ziołolecznictwo to tylko niektóre z jej kręgów zainteresowań. Jest też czytelniczką naszej Biblioteki. Zafascynowana Skandynawią, nauczyła się języka szwedzkiego i na tym nie poprzestaje. Chętnie dzieli się wiedzą, spostrzeżeniami i wrażeniami z podróży, dzięki czemu mogliśmy zorganizować spotkanie „W krainie Saamów”. Serdecznie dziękujemy!

Skip to content