W świecie emocji z przedszkolakami – relacja ze spotkań w cyklu Bajka na ratunek

Dlaczego królewna tupie tak mocno, że łamie obcas w bucie? Jak dużo energii może zabrać brak małego kamyka i ile może jej dodać obecność innej osoby? Po co nam strach? Ile znaczeń może mieć jedno słowo? Czy różowa sukienka jest przeszkodą w grze w piłkę nożną? I przed wszystkim czy emocje mają moc? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szukaliśmy wraz z przedszkolakami w cyklu spotkań warsztatowych z przedszkolakami „Bajka na ratunek”.

Pod hasłem „Bajka na ratunek” kryje się 60 spotkań z przedszkolakami zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Łazach w ramach zadania „Emocje mają moc – cykl edukacyjnych spotkań warsztatowych dla dzieci w wieku 4-6 lat i ich rodzin”. W każdym przedszkolu gminy Łazy pięcio- i sześciolatki w miesiącach październik-listopad sześciokrotnie spotykały się z bibliotekarzami na warsztatach poświęconych różnym uczuciom i emocjom, w których wartościowe treści literackie były elementem wyjściowym do rozmowy, refleksji i warsztatowego działania twórczego, przyczyniającego się do rozwoju umiejętności wyrażania uczuć i tworzenia pozytywnego obrazu siebie każdego małego-wielkiego człowieka uczestniczącego w spotkaniach.
Jak przebiegały warsztaty i z którymi emocjami pracowały dzieci i dorośli?
Do krainy krzyku i tupania nogą przedszkolaki wyruszyły z bajką kamishibai „Królewna Szarlotka i tajemnicze zwierciadło” autorstwa Marii Maruszczyk. W trakcie warsztatu dzieci stawały się „lustrami”, pokazując jak przeżywają różne sytuacje, sprawdzały czy do rozładowywania złości może wystarczyć poduszka lub strona gazety i wyciszały złość przy dźwiękach celtyckiej muzyki.
Ze strachami mierzyły się w towarzystwie tradycyjnej – papierowej formy bajki „Pożegnaj lęk” Any Serny i Henara Inigo. Zapoznały się z obawami żabki Żanetki i same określiły co jest dla nich powodem do strachu. Wspólnie z bibliotekarkami tworzyły mapę strachów w ludzkim ciele i tworzyły skrzynki lęków, które ustawiły w przedszkolnych salach.
Radość przeżywały z bohaterem bajki „Mops Henio dostaje kość” Zenona Łapki. To spotkanie z książką było o tyle nietypowe, że dzieci „przeczytały” ją w ruchu, przeżywając zachwyt w biegu i podskokach. Rozmawiały o tym, co robi radość i jak ją okazujemy. Stworzyły też „Radosne konstytucje”, czyli zbiory zasad, które powodują, przedszkolaki czują się dobrze w swoim towarzystwie.
O smutku rozmawiały na podstawie komiksu „Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia. Emocje” Brigitte Luciani i Eve Tharlet. Przy okazji szukania przyczyn smutku i tego, po czym możemy go rozpoznać, poznały tajniki tworzenia historyjek komiksowych. Utworzyły też radosne kamyki.
Dwa rodzaje dumy przedszkolaki poznały, wsłuchując się w treść audiobooka „Przygody Fenka: duma”. Bajka autorstwa Dominiki Gałki podpowiedziała dzieciom jak współpracować podczas budowania rakiety i ułatwiła tworzenie liści do drzewa „Brawo Ja” z prac plastycznych, by dumnie zaprezentować swoje sukcesy i radości.
Ostatnią warsztatową emocję dzieci omawiały na podstawie bajki Katarzyny Miller „Moc uczuć. Wstyd”, opowiadając o sytuacjach, w których towarzyszył im wstyd i tworząc wizerunki „Wstydziochów”.
Podczas kolejnych spotkań bibliotekarze i dzieci wspólnie szukali recepty na bycie odważnym, dobrym dla siebie i innych, obalając mit o istnieniu negatywnych emocji, których nie wolno prezentować. Bajki opowiadały o świecie dziecięcych emocji i wybranych problemach, z którymi zmagają się najmłodsi, inspirując do rozmów, uzewnętrzniania uczuć, wspólnych przemyśleń i twórczego działania. Poszczególne grupy biorące udział w zadaniu z powodzeniem tworzyły bezpieczne strefy wyrażania emocji i uczuć, budowania odwagi i wiary w siebie w towarzystwie książki i jej bohaterów. W kolejnych tygodniach w Bibliotece w Łazach i w 6 filiach bibliotecznych promowano także książki poświęcone poszczególnym emocjom.

Z Biblioteką Publiczną w Łazach współpracowały wszystkie przedszkola gminy Łazy: Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach, Niepubliczne Przedszkole „Biedroneczki” w Łazach, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Niegowonicach, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Wysokiej, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Chruszczobrodzie, Oddział Przedszkolny przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Grabowej, Oddział Przedszkolny przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rokitnie Szlacheckim i Oddział Przedszkolny przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ciągowicach. W dziesięciu grupach pracowało w sumie 223 przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy za te pełne uczuć, reakcji, słów i gestów spotkania. Jesteśmy przekonani, że EMOCJE MAJĄ MOC!

Logo MKiDN

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Skip to content