Z literaturą na Ty z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem

Dzieci słuchające Ewy Stadtmuller w trakcie spotkania, w tle rysownik Łukasz ZabdyrW ramach zadania „Emocje mają moc – cykl edukacyjnych spotkań warsztatowych dla dzieci w wieku 4-6 lat i ich rodzin” w listopadzie odbyło się 9 spotkań autorskich dla przedszkolaków z autorką literatury dzieciącej, pisarką Ewą Stadtmüller. Pani Ewa, przedstawicielka świata kultury słowa pisanego, ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na WSP w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 roku także jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Napisała ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne, opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym.

Edukacyjne były także spotkania z autorką. Ewa Stadtmüller odwiedziła różne miejscowości naszej gminy i przeprowadziła 9 odmiennych spotkań. Wspólnymi elementami wszystkich były: opowieść o tym jak powstaje książka, konkurs, w którym przedszkolaki mogły wygrać książkę dla swojego przedszkola i zaszczepianie miłości do książek u najmłodszych poprzez ćwiczenia warsztatowe, zabawę, interakcję. Przedszkolaki wraz z autorką tworzyły wiersze i wsłuchiwały się w wersy pisane przez Jana Brzechwę, śledziły emocjonalną historię pewnej pluszowej ośmiornicy, tworzyły uczuciowy teatrzyk kukiełkowy, wzięły udział w prezentacji bajki w formie kamishibai, zamieniały się w poliglotów, ćwicząc mowę dziesięcioma językami, poznały całą psią rodzinę i mnóstwo psich ras, aby wytropić pewnego niesfornego jamnika… Wzięły również udział w quizie, w trakcie którego musiały zaufać autorce i oddać jej jeden ze swoich zmysłów – wzrok, aby poruszyć wyobraźnię i na podstawie słów i dotyku rozpoznawać różne postaci z bajek i legend. Ale to nie wszystko. W spotkaniach realizowanych w Wysokiej i Niegowonicach wziął udział rysownik, który zilustrował część książek autorki Łukasz Zabdyr. Jego udziałem było rysownie na żywo do historii opowiadanych przez panią Ewę oraz zobrazowanie emotikonami wszystkich emocji, z którymi przedszkolaki spotykały się z bibliotekarzami w cyklu „Bajka na ratunek”. Dzieci tworzyły grupowo bajki o zwierzętach, a rysownik przenosił je na karty flipcharta, udowadniając między innymi, że nawet słoń może być baletnicą. Łukasz Zabdyr narysował też każdemu dziecku rysunek na życzenie – jedyny w swoim rodzaju, zgodny z prośbą przedszkolaka.
Było twórczo, bajkowo i literacko. Wszystkie spotkania autorskie zgromadziły 318 młodych uczestników. Każdemu ze spotkań towarzyszyła możliwość zakupu książeczek autorstwa Ewy Stadtmüller, którą dzieci wykorzystały, zyskując pamiątkowe wpisy autorki.

Logo MKiDN

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Skip to content