Takich ferii w Bibliotece jeszcze nie było – relacja

Tegoroczne ferie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach upłynęły stanowczo za szybko. Dwa tygodnie, podczas których Biblioteka stała się centrum atrakcji, gier, zabaw edukacyjnych, spotkań pełnych pasji i niespożytej dziecięcej energii, zapadną w pamięć uczestnikom i bibliotekarzom na pewno na długo. 
W Bibliotece w Łazach zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży zainaugurowaliśmy zajęciami o tytule „Zaczarowane łyżki”. Podczas zajęć twórczych dzieci wraz z bibliotekarzami tworzyły wspólnie treść wymyślonej bajki, by następnie własnoręcznie móc stworzyć jej bohaterów – oczywiście z wykorzystaniem drewnianej łyżki. Pracy przy tym zadaniu było co niemiara, ale efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Kolejny dzień przyniósł następne magiczne rekwizyty – lampiony. Podczas zajęć uczestnicy zdobili świece techniką decoupage oraz słoiczki kolorowymi sznurkami, farbami akrylowymi i wstążkami. W efekcie powstały świecące dekoracje w różnych pastelowych odcieniach. W trzeci dzień „rozruszaliśmy” nasze młodzieżowe towarzystwo, organizując jedyne w swoim rodzaju biblioteczne podchody. Podczas zajęć uczestnicy zaopatrzeni w magiczną mapę i notatnik czarodzieja wykonywali kolejne misje we wszystkich pomieszczeniach biblioteki. Każde wykonane zadanie przybliżało ich do zdobycia tajemniczego kodu do kłódki, która otworzyła szafę pełną słodkich rozmaitości. Pierwszy tydzień ferii zakończyliśmy nietypowo – relaksując się „przed ekranem” i regenerując siły na kolejny tydzień pełen wyzwań. 
Drugi tydzień wypoczynku przyniósł nam jeszcze większą dawkę pozytywnych wibracji i dobrej energii. „Zimowe rozgrywki” pozwoliły wyłonić mistrzów planszówek i gier logicznych. „Papierowe kreacje” uaktywniły twórczy potencjał. Natomiast zajęcia o enigmatycznym tytule „Zakodowani”, skłoniły nas do sięgnięcia po najnowsze technologie. Dzieci i młodzież, wykorzystując tablety i dwuwymiarowy kod kreskowy QR, znów musiały ruszyć nie tylko głową, by wykonać sześć misji, ukrytych wśród tysięcy bibliotecznych książek. Oj łatwo nie było… Sprawdziliśmy ich umiejętności twórcze, czytania i słuchania ze zrozumieniem, logicznego myślenia i przede wszystkim współpracy. Test wyszedł na szóstkę – wszyscy spisali się na medal! Jednak prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazał się Karnawałowy Bal Przebierańców, który odbył się w sali MOK i został zorganizowany we współpracy z Biblioteki w Łazach, Wydziału Rozwoju i Komunikacji Społecznej w Łazach oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach. Kilkadziesięciu jego uczestników w niesamowitych, iście bajkowych kreacjach przybyło do pięknie udekorowanej sali. Były: księżniczki, syrenki, policjanci, koty, biedronki, bohaterowie Marvela i wiele, wiele innych. Wszystkie stroje imponowały pomysłowością i starannym wykonaniem. Oprócz tańców były także konkursy, w których uczestnicy balu chętnie brali udział. W trakcie przerwy dzieci korzystały ze słodkiego poczęstunku i zajadały się popcornem. Takich tańców i zabawy w naszej Gminie nie było od lat.         
Filie też nie próżnowały. We wszystkich sześciu bibliotecznych placówkach na terenie naszej Gminy bibliotekarki dwoiły się i troiły, by sprostać oczekiwaniom najmłodszych gości. Poszły w ruch nożyczki, klej, papier kolorowy, kredki i pisaki oraz oczywiście wyobraźnia – w efekcie powstały m.in. kolorowe pingwiny, walentynkowe serduszka, tradycyjne zakładki do książki, zimowe krajobrazy w formacie 3D, pomponikowe stworki… Niektóre biblioteczne filie odwiedził także robot Photon. A tych, którzy kochają zimowe historie i opowieści, pracownice biblioteki zabrały do krainy książek – realizując nietypowe spotkania z bohaterami bajek, odczytując ulubione ich fragmenty oraz zabierając uczestników w zimowe inspirujące podróże po literaturze.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

Zajęcia dofinansowano ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii.

Skip to content