Przebiśniegom na spotkanie po raz 50!

Stół z papierowymi paskami z zagadkami, w tle dzieci biorące udział w rajdzie23 marca 2024 roku w pierwszych dniach wiosny odbyła się jubileuszowa 50. edycja rajdu „Przebiśniegom na spotkanie”. Rajd  pieszy i rowerowy zorganizowany został przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Aleksandra Janowskiego w Zawierciu oraz Klub Turystyczny „Ostańce” w Zawierciu. Jak co roku w ramach wolontariatu do działań organizacyjnych włączyły się prezes koła PTTK w Łazach oraz pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy
w Łazach.

W tegorocznym rajdzie udział wzięły organizacje społeczne reprezentujące szkoły, dzieci i młodzież wraz z rodzicami oraz entuzjaści turystyki, pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Cel imprezy to nie tylko dotarcie do mety, ale przede wszystkim integracja środowiska lokalnego, aktywizacja osób w różnym wieku, promocja turystyki i regionu oraz popularyzacja wiedzy o tychże.
Historia rajdu sięga lat 60. ubiegłego stulecia. Pierwsza wycieczka odbyła się 31 marca 1968 roku pod hasłem „W poszukiwaniu przebiśniegów”; jej trasa wiodła przez Niegowonice, Górę Chełm, Podzamcze i Ogrodzieniec. W kolejnym roku 30 marca turyści wybrali się z Pilicy przez rezerwat w Smoleniu, docierając do Ryczowa. I to właśnie w Ryczowie znalazła się meta tegorocznego pięćdziesiątego rajdu „Przebiśniegom na spotkanie”. Uczestnicy mieli do wyboru cztery trasy piesze oraz trasę przygotowaną dla rowerzystów. Na plac szkolny w Ryczowie – niewielkiej miejscowości województwa śląskiego – dotarło niemal pół tysiąca entuzjastów wycieczek, którzy w ten aktywny sposób powitali wiosnę. Jak widać, pomimo upływu lat, wspólne wędrowanie pod sztandarem pierwszych kwiatów wiosny cieszy się nadal ogromną popularnością wśród mieszkańców powiatu. Na mecie odbyły się gry i zabawy dla dzieci oraz jedyny w swoim rodzaju przyrodniczy quiz; zestaw atrakcji został przygotowany przez Klub Turystyczny „Ostańce” oraz PTTK w Łazach. 

Skip to content