Nordalia 2012

„Życie w epoce Wikingów”

W ramach 11. edycji Festiwalu Nordalia, organizowanego od 2002 roku pod patronatem ambasad skandynawskich w Warszawie, dnia 11 października br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie z Danielem Dawidowiczem, archeologiem, miłośnikiem i popularyzatorem wiedzy na temat życia i historii  mieszkańców średniowiecznej Skandynawii – Wikingów. Na spotkanie licznie przybyła młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół Nr 1 w Łazach oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Łaz. Wykład wzbogacony w prezentację multimedialną przybliżył życie codzienne i kulturę nordycką. Opowieści prelegenta bardzo zainteresowały uczestników spotkania, którzy dowiedzieli się, że zanim Wikingowie przyjęli chrześcijaństwo, chowali zmarłych w łodziach wraz ze wszystkimi przedmiotami, które były im potrzebne w życiu. Konie, psy a nawet służący byli zabijani i chowani razem ze zmarłym. Łodzie te umieszczano pod ziemnymi kurhanami albo palono na ogromnych stosach pogrzebowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się także eksponaty przywiezione przez Pana Daniela: miecze, tarcze, topory, elementy stroju i biżuteria. Zaproszeni goście z dużym zainteresowaniem wysłuchali okraszonych ciekawostkami opowieści oraz mieli możliwość zadawania pytań.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            „W otoczeniu pomników przyrody”

W ramach Festiwalu Nordalia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Wójcikiem. Pasjonat turystyki rowerowej, miłośnik przyrody w prezentacji multimedialnej zwraca uwagę na sposób bycia ludzi żyjących w krajach uważanych za wysoko rozwinięte pod względem cywilizacyjnym i materialnym. Wysoka stopa życiowa idzie w parze z poszanowaniem i wykorzystaniem środowiska w celach turystycznych i rekreacyjnych. Poleca uprawianie turystyki rowerowej i wodniackiej, jako sposób spędzania wolnego czasu.

Prowadzący spotkanie podkreślał fakt poszanowania przyrody: roślin, ptactwa, zwierząt i zachowania czystości, aby z przyjemnością spędzać czas w pięknych plenerach, będących świadectwem dbałości i wysokiej kultury mieszkańców krajów skandynawskich. Na uwagę zasługuje również fakt otaczania troską pozostałości minionych epok – głazów narzutowych, kamieni runicznych, które zachęcają turystów do zatrzymania, odpoczynku i refleksji wśród postaci znanych z podań i legend: troli, skrzatów, czarownic. Na zakończenie uczestnicy spotkania zadawali pytania, na które otrzymali odpowiedzi i praktyczne wskazówki jak podróżować, ciekawie spędzić czas omijając sieć drogich hoteli, aby zobaczyć to co najciekawsze w regionie zwanym Laponią.

Nordaliom towarzyszyły wystawy :

  •  „Spitzbergen – kraina gór, wody i lodu” – wystawa fotograficzna ze zbiorów Biblioteki (autor zdjęć Andrzej Kawczyński);
  •   „Z Łaz do Skandynawii” – wystawa fotograficzna ze zbiorów Biblioteki (autorzy zdjęć: Tomasz Gajdzik, Andrzej Kudela);
  •  „Wspomnienia z podróży po Półwyspie Skandynawskim” – wystawa fotograficzna z albumu rodzinnego Joanny, Wiesława i Michała Bątorek.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content