Gminny Przegląd Teatrzyków Kamishibai “Magiczna skrzynka”

DSC03984

26 września br. odbył się Gminny Przegląd Teatrzyków Kamishibai „Magiczna skrzynka”. W tegorocznej edycji Przeglądu brało udział 14 zespołów, które reprezentowały placówki oświatowe funkcjonujące na terenie gminy Łazy: Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach, Szkołę Podstawową nr 1 w Łazach, Szkołę Podstawową nr 3 w Łazach, Szkołę Podstawową im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie, Szkołę Podstawową im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach, Szkołę Podstawową im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, Niepubliczną Szkołę Podstawową w Ciągowicach, Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej, Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim.

Zamierzeniem Przeglądu była prezentacja dorobku artystycznego dziecięcych teatrzyków Kamishibai działających na terenie gminy Łazy oraz promocja młodych talentów. “Chcieliśmy zintegrować lokalną społeczność wokół sceny papierowego teatru” – mówi Aleksandra Gładki, koordynatorka projektu. “Projekt wzmocnił współpracę podmiotów kultury i oświaty na polu działań animujących czytelnictwo. Wyłoniliśmy lokalnych liderów Kamishibai, a spośród dzieci młodych artystów, uczniów uzdolnionych plastycznie, pisarsko i aktorsko”.

Podczas tegorocznego Przeglądu publiczność miała okazję obejrzeć i wysłuchać 14 opowieści Kamishibai przygotowanych przez dzieci pod kierunkiem nauczycieli-liderów Kamishibai. Wszystkim występom towarzyszyła tematyka o charakterze edukacyjnym i wychowawczym. Motywem przewodnim kilku opowieści było propagowanie postaw proekologicznych. “O chmurce, która chciała zwiedzić świat”, “Leśna bajka” i “Eko żółw Franek” to przykłady bajek podejmujących współczesne problemy zanieczyszczenia środowiska takie jak smog, śmieci i odpady. Trzeba zaznaczyć, że wątki zawarte w historiach zachwycały pomysłowością. Po raz kolejny okazało się, że wyobraźnia dziecięca nie zna granic. Mogliśmy poznać zabawną historię powstania Kotorożca i Wąsorożca, uciekającego miodowego placuszka, kotki Kuleczki, czy niesfornego Peridoxa. Z kolei takie opowieści jak „Historia żółtej ciżemki” i „Marzenia dziewczynki” to przykłady, jak można twórczo wykorzystać japoński teatrzyk do nauki języków obcych i zainspirować do sięgania po ciekawe lektury.

W czasie Przeglądu wystąpiły trzy grupy przedszkolne z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach: grupa integracyjna „Podróżnicy”, „Bystrzaki” i „Pytalscy”. Najmłodsi zaprezentowali się wspaniale na scenie pokonując barierę stresu. Zachwycili widownię interpretacją tekstu i grą sceniczną.
Finał Przeglądu swoim występem uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach, którzy przygotowali dwie opowieści zatytułowane „Historia o chłopcu imieniem Łukasz” oraz „Miłosne perypetie Koreanki”.

Nagrody, dyplomy i podziękowania uczestnikom wręczyła Elżbieta Gradzik, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łazach. Swoją obecnością zaszczycili nas Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Bożena Miklas, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu Małgorzata Borowik wraz z instruktorkami oraz lokalna poetka, malarka Maria Płatek. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, opiekunom zespołów, pod których okiem uczniowie przygotowywali opowieści Kamishibai. Wszyscy zasługują na uznanie za zaangażowanie, twórczą aktywność oraz pragnienie rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Kamishibai zainspirowało uczniów do dalszej pracy oraz rozwijania swoich zainteresowań związanych z pisaniem, teatrem i sztuką aktorską, a także dostarczyło im wielu miłych wrażeń.
Organizatorem Gminnego Przeglądu Teatrzyków Kamishibai była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn_01_cmyk

Skip to content