Warsztaty “Tablet w użyciu – czyli nowy gadżet dla seniora” – relacja

Wraz z początkiem lata w Bibliotece Publicznej w Łazach ruszyły pierwsze zajęcia organizowane w ramach projektu „Senior sm@rt na start!” dofinansowanego w programie „Partnerstwo dla książki 2021” przez MKDNiS . Pierwsze zajęcia warsztatowe poprowadzone 7 lipca 2021 r. dotyczyły obsługi tabletu. Dwie dziesięcioosobowe grupy seniorów zmierzyły się z zagadnieniami ze sfery technologii cyfrowych.

Jak poradzić sobie z ciągłym napływem informacji, czy strach przed korzystaniem z urządzeń elektronicznych jest zasadny – te pytania stały się tematem inaugurującym cykl warsztatów. Instruktor prowadzący – Igor Ginalski dosłownie w kilka chwil przekonał kursantów, że bać się nie ma czego, a obsługa tabletu może przynieść wiele radości i satysfakcji.
Większy od telefonu, mniejszy od laptopa – tablet – nowoczesne i wygodne urządzenie, które łączy w sobie właściwości obu wymienionych sprzętów. Nowe gadżety to nie tylko zabawki służące rozrywce, to często przedmioty niezwykle ułatwiające funkcjonowanie we współczesnym świecie. Możliwość czytania książek, dokonywania opłat, zakupów, wykonywania fotografii, wreszcie surfowania po sieci w celu poszukiwania wielorakich informacji – pozytywnych aspektów korzystania z tabletów jest oczywiście wiele więcej. Uczestnicy kursu zadawali wiele pytań, dzielili się swoimi wątpliwościami i obawami. Pod uważnym okiem instruktora stawiano pierwsze kroki w obsłudze tabletów: poznawano funkcje konkretnych przycisków, portów USB i karty SIM, uczono się podstaw obsługi ekranu dotykowego, nawiązywania połączenia z Internetem, ponadto doskonalono już nabyte umiejętności – wszystko w zależności od stopnia zaawansowania kursantów w obsłudze urządzenia. Zwrócono także uwagę na najbardziej przydatne z punktu widzenia seniora internetowe aplikacje.

Zajęcia dla seniorów organizowane w Bibliotece Publicznej w Łazach prowadzone są w formie warsztatów praktycznych w małych dziesięcioosobowych grupach. Działania edukacyjne podjęte w takich warunkach pozwalają uzyskać znacznie wyższy poziom szkolenia: prowadzący może dostosować środki i metody szkoleniowe do indywidualnych potrzeb kursanta.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content