Biblioteczna podróż na krańce świata – relacja z realizacji projektu

Rodzina oglądająca fotografie Łukasza Bożyckiego„Cel podróży to nie jest miejsce, do którego zmierzasz, ale nowa perspektywa, z jaką patrzysz na świat” powiedział kiedyś Henry Miller. Jego słowa stanowią fantastyczny punkt wyjściowy dla podsumowania zadania „Biblioteka na krańcach świata” realizowanego od  kwietnia br. przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2021”. Okazuje się, że podróżowanie to nie tylko odległe krainy, ale i horyzont myślowy, o czym przekonywali się uczestnicy kolejnych projektowych wydarzeń…
Zadanie „Biblioteka na krańcach świata” objęło działania koncentrujące się wokół tego, co klasycznie kojarzy się z obcowaniem z kulturą i sztuką oraz promocją czytelnictwa, czyli organizację spotkań autorskich, wystaw i recitalu. Jego założeniem było zaplanowanie spotkań, które sprawią, że najodleglejsze krainy będą na wyciągnięcie ręki, ułatwią kontakt z osobami tworzącymi świat kultury, pozwolą zagłębić się w kulturę odległych krajów i umożliwią przedstawienie interesujących pozycji literatury popularnonaukowej związanych przede wszystkim z tematyką podróżniczą. Czy udało się je zrealizować? Niech odpowiedzią będzie informacja, że plan zakładał „zarażenie” chęcią udziału w bibliotecznej podróży pełnej ciekawych osobowości i książek 350 osób, tymczasem w poszczególnych spotkaniach wzięło udział 545 uczestników, a wystawy odkryło ponad 350 odwiedzających.
„Biblioteka na krańcach świata” w liczbach to: 8 spotkań z autorami i podróżnikami – ludźmi pasji tworzącymi świat kultury, tak lokalnej, ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej; to także 3 wystawy fotograficzne uwrażliwiające na otaczające piękno i 3 spotkania warsztatowe do świata papieru; to również recital, konkurs fotograficzny i akcja bookcrossingowa; to wreszcie niemal 900 osób, które odpowiedziały twierdząco na zaproszenie Biblioteki w Łazach do udziału w spektakularnej wyprawie – jedna lokalna drużyna, środowisko zintegrowane w odbiorze kultury.
Krańce świata w kilkumiesięcznej literackiej podróży nie były przesadzoną historią. Mapa wyprawy objęła m.in.: Indie, Singapur, Madagaskar, Mauritius i Skandynawię, bieguny Ziemi, Koronę Himalajów i Karakorum, najwyższe europejskie szczyty… Jej uczestnicy wędrowali przez góry i doliny, pustynie i moczary, łąki i lasy, prowadzeni głosami i doświadczeniami: Cezarego Borowego, Lidii Białas, Olgi Bończyk, Jaśka Meli, Krzysztofa Wielickiego, Andrzeja Wójcika, Wojciecha Wojtali i Łukasza Bożyckiego. Otulały ich teksty, zapadające w pamięć obrazy oraz słowa, magiczne dźwięki – płaszcz misternie utkany ze składowych kultury, umożliwiający inspirację, rozwój i czerpanie ze źródeł oraz pokładów pełnych zaskakujących doświadczeń, integrujący środowisko: dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami.
Zadanie „Biblioteka na krańcach świata” było dla Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach wielką podróżą pełną ludzi, marzeń, planów i wyzwań, wartą zabiegania o każdą kolejną międzypokoleniowo spędzaną minutę. „Podróżować to rozwijać się” i właśnie taki był to czas!

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Skip to content