Rozmaitości w bibliotece – relacja z wernisażu wystawy

7 grudnia 2021 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach  odbył się wernisaż wystawy „Rozmaitości” 17 twórców zgromadzonych w Nauczycielskim klubie „RÓŻNI” w Katowicach.
Spotkanie ubarwił występ „Kabaretu 50+” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łazach, który ze swadą zaprezentował kilka skeczów autorstwa Małgorzaty Iwińskiej.
Jakie prace mogli obejrzeć uczestnicy wernisażu? „Rozmaitości” to atrakcyjna różnorodność, wielowymiarowość, różnokierunkowość i niejednolitość. To wiele płaszczyzn zebranych na kilku ścianach… to mozaikowa historia opowiedziana różnymi stylami, formami i technikami. To płótno i papier, to sznurek i olejna farba, to igła i nożyczki – to wystawa, którą trudno opowiedzieć słowami, to piękno zaklęte w różnicy przedstawionej jako jedność.

Wtorkowe popołudnie w progach Biblioteki było pełne rozmów i westchnień, wymiany myśli i opinii o poszczególnych prezentowanych pracach Twórców Klubu: Urszuli Religi, Marii Wosik, Marii Płatek, Doroty Nieznanowskiej- Gawlik, Zofii Cencek, Barbary Sendereckiej, Ireny Binert, Marka Wacława Judyckiego, Krystyny Waniek, Doroty Kłosek, Andrzeja Gębczyńskiego, Stefanii Bojdy, Ewy Szczęśnik,  Grażyny Tokarskiej, Aliny Zdańskiej, Zofii Trzepióra-Noga oraz Anny Żyły.
Edward Łysiak mówił: „Bo ludzie różni są(…). Jak drzewa w sadzie. Niby podobne, a każde inne”. Podobnie jest z twórcami Klubu RÓŻNI oraz z ich pracami. Kim są RÓŻNI? To wielość charakterów, doświadczeń i zainteresowań, które spajają szczególne pierwiastki – wrażliwość na piękno i chęć tworzenia. RÓŻNYCH łączy jeszcze jedno: to twórcy, którzy poświęcali i poświęcają swoje życie innym, edukując, wspierając i wychowując. To nauczycielki i nauczyciele, którzy uczą lub dotarli do kresu pracy zawodowej i znaleźli czas na tworzenie w różnych stylach i formatach. To grono twórców-pasjonatów, którym nie wystarcza zachwyt nad otaczającym światem, ale pragną zatrzymać  piękno na dłużej, przy pomocy ołówka, pędzla, dłuta, igły…”
Wystawa „Rozmaitości” będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach do końca stycznia 2022 roku. Chętnych do jej odwiedzenia zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.

Skip to content